Ґріґорій Жатковіч

Ґубернатор × Політик

Родив ся у селі Голубиноє

1886 - 1967


Ґріґорій Жатковіч уродився 2 децембра 1886 года у селі Голубиноє (ныні Свалявськый район Закарпатя) — умер 26 марта 1967 года у Піттсбургови (Пенсільванія, США), карпаторусинськый государственный і общественный діятель, доктор права, адвокат, новинарь.

Першый ґубернатор Подкарпатської Русі у составі Чехословакії (1919—1921гг.), один из лідерув карпаторусинської еміґрації у Амеріцькому крайови. У пятилітньому возрасті из свойов файтов переселился у США. 0 Його отиц, Павло Жаткович быв новинарьом і іздавав у США ґазету «Американськый Русинськый Вістник».
Начальноє і серидньоє образованіє получив у ошколах Піттсбурга і Нью-Йорка, юридичеськоє у Пенсільванськум университеті (Філадельфія).

Быв активным діятельом Американської народної рады угро-русинов, що добивалася для русинов автономії. Возґлавив делеґацію американськых русинов на отцюзнину, помагав создавати Руськый клуб у Ужгороді (март 1919 года).

У авґустови 1919 года быв назначеный чехословацькыми властями президентом Директорії Подкарпатської Русі, першого правительства автономної Карпатської Русі, а в апрільови 1920 года став першым ґубернатором края.

У мартови 1921 года подав у одставку в знак протеста впротив політики чехословацької власти, котрі не соглашалися предоставити Подкарпатськуй Русі повну автономію, і вернувся у США.

У період Другої мирової войны, коли територія Подкарпатської Русі была анексірована Мадярщинов, іздавав ґазету «Подкарпатиць» (1941—1943гг.), у якуй активно пропоговав ідею про включеня Подкарпатя у состав Чехословакії.